Община Твърдица е големият победител в тазгодишното издание на националния конкурс „Нестле за Залесяваме Активно!“ и става първата община, която печели инициативата за втори път. Новият проект предвижда залесяването на 166 дка горски територии чрез засаждането и тригодишното отглеждане на над 41 000 фиданки, с което партньорството между Нестле България и общината навлиза в нов, още по-мащабен етап.
Новият проект е насочен към територии, засегнати от големия пожар през лятото на 2021 г., когато над 200 дка иглолистни насаждения в непосредствена близост до домовете на хората са изпепелени. Пожарът продължава 12 дни и оставя след себе си тежки поражения върху местната горска екосистема. Теренът е труден за възстановяване заради силно каменливата почва и наклоните от около 25 градуса, което прави почвоподготовката и самото залесяване особено сложни.
За възстановяването са предвидени 41 500 иглолистни фиданки от атласки кедър. Проектът включва цялостен цикъл от дейности - почистване на площите от храсти, подготовка на почвата, ръчно засаждане и последващо отглеждане.
Важна част от проекта на Твърдица е и активното участие на хората от региона. Общината планира доброволческа инициатива с над 150 участници, в която ще се включат ученици и партньорски организации. Предвидени са дейности по почистване, подготовка на терена и залесяване, а сред партньорите са ПГСС „Гео Милев“ в Мъглиж и СУ „Неофит Рилски“ в Твърдица.
Само две години след първата победа в конкурса община Твърдица и Нестле България продължават съвместните си усилия за възстановяване на опожарените гори в региона. След като през 2024 г. партньорството им постави началото на възстановяването на 110 дка горски територии и засаждането на около 32 000 фиданки, новият проект надгражда постигнатото с още по-голям мащаб. Така в рамките на двете инициативи ще бъдат възстановени общо 276 дка горски територии и засадени над 73 000 дървета.