Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.
Sort by
Sort by

Различни видове изкривяване на гръбначния стълб

zhenski race na grubnaka

Когато говорим за придобито (развило се във времето) гръбначно изкривяване, е важно да имаме предвид следните фактори:

- Гръбначното изкривяване не е грип и не минава за седмица или две. Лечението изисква време, постоянство и години интензивна целенасочена работа!
- Гръбначното изкривяване не е нещо, което детето ви ще преодолее или ще мине от самосебе си.
- Гръбначното изкривяване е следствие от неправилна стойка и мускулен дисбаланс.

Видове гръбначни изкривявания:

Сколиоза – деформация на гръбначния стълб, която се състои в изкривяване на гръбнака настрани (на ляво или дясно)

Сколиоза - Деформация на гръбначния стълб, която представлява странично изкривяване на гръбнака. Ако гръбначният стълб на абсолютно здравия човек изглежда изправен, то при сколиоза той е наведен надясно или наляво, а най-често приема S-образна форма. Заради неправилното натоварване на гръбначните прешлени, те постепенно се изместват от своята ос, а това значително увеличава натоварването върху междупрешленовите дискове, което води до скованост, дискомфорт, изтръпване на крайниците, чести болки в областта на шията, раменете и гръбнака. Сколиозата може да се появи като последствие от плоско стъпало. При наличие на плоскостъпие тялото автоматично търси своята “удобна” позиция, а функцията на амортизатор започва да изпълнява гръбначния стълб.

Един от първите симптоми на сколиоза - гръбначно изкривяване е разликата в нивата на раменете и асиметрията в талийните триъгълници. При начален стадий (функционална сколиоза) се наблюдава асиметрична подутина в едната част отстрани на гръбнака, която липсва в другата, а при напредналите случаи (структурна сколиоза) се забелязва гърбица или изкривяване на едната от двете гръдни половини отпред и диаметрално отзад. Този вид асиметрия, изнесена във времето и не третирана със специално подбрани и структурирани упражнения, води до дископатия, дискови хернии на различни нива и трайни поражения върху вътрешните органи.

Кифоза – увеличена извивка в горната част на гръбнака (торакален дял), която води до образуването на гърбица

Кифоза - Увеличена извивка в горната част на гръбнака (торакален дял), която води до образуването на гърбица. Често кифозата е съпътствана с лумбална лордоза (увеличена поясна извивка навътре към коремна област) – кръгло-вдлъбнат гръб. По подобие на останалите гръбначни изкривявания (сколиоза, лордоза) този вид асиметрия/изкривяване води до скованост, силни болки в областта на гръбнака, раменете и врата, както и затруднява нормалното функциониране на вътрешните органи и тъкани. Предпоставки за развитие на кифоза са: неправилна/изгърбена стойка (телодържане), неправилна позиция на седене, продължително седене и обездвижване, бързо израстване в пубертетната възраст, несъзнателно желание за прикриване на развиващия се бюст при момичетата, тежък бюст при жените и т.н.

Лордоза – увеличена поясна извивка навътре към коремна област (лумбална част – долната част на гръбнака)

Лордоза - Увеличена поясна извивка навътре към коремна област. Наблюдава се при пациенти с отпусната коремна мускулатура. Това е често срещано състояние (проблем) на гръбначно изкривяване и много хора дори не подозират, че тази им стойка е предпоставка за силна болка в долната част на гръбнака в даден момент от живота им. Увеличената лордотична извивка е предпоставка и за възникване на лумбална дискова херния, поради изместването на центъра на тежестта на човешкото тяло след бременност, продължително стоене в изправена позиция, носене на тежко и т.н. Увеличената поясна извивка е често съпроводена и с кифотична стойка, или така наречения кръгло-вдлъбнат гръб.

Автор: Маруся Иванова