Sort by
Sort by

Какво да предприемем за повишаване на имунитета през есенно-зимния период?

infographic fall winter

С наближаването на студените месеци нуждите на тялото ни се променят и става особено важно да адаптираме цялостното си всекидневие към новия сезон. По този начин не само ще запазим правилното функциониране на имунната ни система, но и ще изградим пълноценен и балансиран преход. За целта сме ви подготвили лесни и ефективни съвети, с които да влезете в ритъм, без това да ви коства особени усилия, нито да намалява удоволствията от всички онези обичани хранителни изкушения. Ето и съветите на нутрициониста Николета Тупита:

Можете ли да предложите някои бързи и вкусни рецепти, които да подготвят тялото и имунната ни система за студения сезон?


За да сме сигурни, че имаме силна имунна система, която е подготвена за студения сезон, трябва да ядем много плодове и зеленчуци. В това отношение есента е богат сезон. Круши, ябълки, сливи, дюля, моркови, тиква и зеле са сред сезонните плодове и зеленчуци, богати на витамини, минерали и антиоксиданти. Хубаво е да ядем плодове в сурова форма, за да се възползваме от всички витамини. Добре е да се знае, че витамин С е много чувствителен към кислорода и различните температури. Също така се разтваря лесно, поради което зеленчуците трябва да се готвят в малко вода или на пара.

Една вкусна и лесна рецепта за идния сезон е запечена тиква, към която можете да приготвите салата от моркови и зеле. Зеленчуковите супи също са чудесен избор за студените сезони. Тези супи са богатите на витамини, минерали и фибри, което ги прави бърз и приятен вариант за здравословния прием на сезонни зеленчуци.  А ето и един от най-ефективните и питателни домашни лекове за настинки – пилешки бульон с моркови и магданоз.

Други страхотни храни, които подсилват имунната система по време на есента и зимата са бобът, ядките и семената. Те са богати на минерали като селен, мед, цинк и желязо.

Не забравяйте и манатарките, които можете да намерите през есента в планинските райони. Те са чудесен източник на селен и мед, а понякога и на витамин D. През топлите сезони лесно си набавяме витамин D, тъй като се произвежда в кожата ни следствие на дългите слънчеви, докато през хладните месеци е добре да го приемаме като добавка, защото той се среща рядко в ежедневните храни, колкото и да са здравословни те.  Този витамин не бива да се подценява, тъй като допринася за пълноценното действие на имунната ни система особено сега, когато заедно със зимните месеци и пандемичната обстановка се задълбочава. Освен това, морски дарове и риби като скумрия и сьомга са диетични източници на витамин D, но с тях не можем да си набавим нужната доза.

Кои са най-често срещаните неща, с които несъзнателно увреждаме имунната ни система? И как можем да ги избегнем?


Една небалансирана диета, богата на животински продукти и бедна на храни на растителна основа (като плодове, зеленчуци, ядки и семена), е сред причините за отслабване на имунната система.
Липсата на физическа активност и недостига на сън са също от добре известните фактори, затрудняващи лекото протичане на което и да е заболяване и пълноценното функциониране на имунната ни система. 
Сред ключовите причинители на дисбаланс в имунитета са и високите нива на стрес, прекомерното работно натоварване и общото психическо неразположение.
И тютюнопушенето и алкохолът, както знаем, оказват голямо влияние върху нормалната функция на имунната ни система

Можете ли да опровергаете някои популярни вярвания, грешно смятани за здравословни?


На първо място е неправилно да се каже, че някои храни или практики могат да подсилят нашата имунна система. Няма такова нещо като повишаване, можем само да гарантираме, че чрез здравословни навици имунната ни система работи нормално и не се забавя. 

Добавките, рекламирани като имуностимулиращи, не дават желания ефект, ако не полагаме ежедневна грижа за балансирането на имунитета ни.  За това се изисква усилие на множество нива, а именно – здравословна диета (богата на плодове и зеленчуци), здрав сън, чести тренировки и менажиране на стрес и психическо натоварване.;

Какви са 5-те правила, които препоръчвате да спазваме тази есен за силна имунна система?
 

  1. Яжте 2 различни плода и 3 различни зеленчука всеки ден (1 порция е ½ чаша)
  2. Спете по 7-8 часа всяка нощ (не случайно нощта е по-дълга през есента и зимата – за по-дълъг сън, благодарение на който да сме добре отпочинали и да подсилим имунната система)
  3. Яжте по една супа на ден (купичка от 300-400 мл.)
  4. Правете кратки разходки всеки ден (15-20 мин.), за да дадете възможност на организма си да се адаптира към студеното време. Допълнете това с фитнес у дома за 20-30 мин. минимум 5 дена в седмицата. 
  5. Пийте витамин D от септември до март. Консултирайте се с вашия личен лекар за правилните дозировка и приложение. 

Кои са продуктите, които поддържате всекидневно вкъщи?


През есента в кухнята си имам ябълки, круши, сливи, орехи, боб, моркови, сладки картофи, тиква, манатарки и зеле. За десерт обичам да ям печена тиква с канела. Супите също присъстват често в менюто ми. Когато пък искам да се поглезя,  си правя паста с манатарки, която, освен че е много вкусна, е и много хранителна. Сред по-непопулярните продукти, които поддържам през есента вкъщи, е дюлята. Освен че е богата на фибри и витамини, тя е по-трудна за дъвчене и поради тази причина ме засища за по-дълго, когато ми се прииска да си угодя с нещо сладко-кисело, между основните ми хранения.

Гарантирайте си пълноценен сезонен преход със съветите на Николета Тупита и се стоплете в студените дни като погледнете съветите на баба!